89-604 Chojnice;  ul. Koscierska 11;   tel./fax (052)397 30 72;  e-mail: sekretariat @ zsp1.chojnice.pl

top

Plan dojazdu

ARCHIWUM


Home aktualności ZSP nr 1 im. TOW „ Gryf Pomorski”: żywa lekcja historii po raz kolejny
ZSP nr 1 im. TOW „ Gryf Pomorski”: żywa lekcja historii po raz kolejny

12 grudnia 2017r następna grupa młodych chojniczan -  uczniów naszej szkoły - spotkała się z Romanem Stegartem.  Uczestnik historycznych protestów robotniczych w 1970 i 1980 roku, świadek stanu wojennego, a obecnie pracownik Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” opowiedział im o wydarzeniach, w których osobiście brał udział.

więcej poniżej:

 

 

 

Tym razem w spotkaniu z panem Romanem uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. – Doskonale pamiętam 17 grudnia 1970 roku. Kiedy tego dnia rano ruszyliśmy do pracy, okazało się, że Stocznia Gdynia, w której pracowałem, została obstawiona czołgami. W Gdyni zginęło wtedy osiemnaście osób, wśród nich byli dwaj moi koledzy. Pogrzeby zabitych odbywały się w nocy i trwały „w porywach” pięć minut. Ofiary często były chowane w pidżamach, prześcieradłach, w tym, co miały na sobie w szpitalu. Osoby zatrzymane aresztowano i torturowano. Przekaz był jasny: jeżeli nie zgadzacie się z władzą, wasze miejsce jest w więzieniu albo na cmentarzu – opowiadał Roman Stegart.


 

 

bottom
top

bottom

(c) 2009 ZSP nr 1  Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, ftp manager. Valid XHTML and CSS.