Home opis kierunków i zawodów Technik mechanik
Technik mechanik

Absolwent w zawodzie technik mechanik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• wytwarzania części maszyn i urządzeń;
  • dokonywania montażu maszyn i urządzeń;
  • instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń;
  • obsługiwania maszyn i urządzeń;
  • organizowania procesu produkcji.

Warunkiem uzyskania tytułu technik mechanik jest zdanie egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe:

• K.1.  Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (M.20)
  • K.2.  Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń (M.44)

Egzamin potwierdzający kwalifikację M.20 odbywa się po klasie III.
Egzamin potwierdzający kwalifikację M.44 odbywa się w połowie klasy IV.

Przedmioty zawodowe:

godz.

· Podstawy konstrukcji maszyn i maszynoznawstwo,

· Technologia z materiałoznawstwem,

· Układy sterowania i regulacji,

· Techniki wytwarzania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi

· Technologia napraw elementów maszyn, urządzeń i narzędzi

· Organizacja i nadzór procesów produkcji

· Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej

· Język obcy zawodowy w branży mechanicznej

· Pracownia konstrukcji maszyn

· Pracownia technologii

· Pracownia projektowania procesów produkcji

· Zajęcia praktyczne

· Praktyka zawodowa

Praktyka zawodowa ciągła: 4 tygodnie w klasie II – 160 godz.

Program nauczania dla zawodu technik mechanik uwzględnia aktualny stan wiedzy o zawodzie ze szczególnym zwróceniem uwagi na nowe technologie
wytwarzania i eksploatacji maszyn i urządzeń oraz i najnowsze koncepcje nauczania i uczenia się.
Program uwzględnia także zapisy zadań ogólnych szkoły i umiejętności zdobywanych w trakcie kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej, umieszczonych w podstawach programowych kształcenia ogólnego.

MOŻLIWOŚCI UZYSKIWANIA DODATKOWYCH KWALIFIKACJI.

Przemysł maszynowy należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Technicy mechanicy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Ze względu na spełniane funkcje produkcyjne i usługowe, absolwenci tego zawodu znajdują zatrudnienie przede wszystkim w przedsiębiorstwach przemysłu metalowego i maszynowego, przedsiębiorstwach obsługowo-naprawczych, a także w innych działach gospodarki, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją urządzeń technicznych. Szybkie przeobrażenia w technice, technologii, organizacji produkcji i usługach stwarzają potrzebę rozwijania kształcenia w zawodzie. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własne firmy.

Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie praktycznie we wszystkich zakładach projektowych, produkcyjnych i usługowych branż, w których są projektowane, produkowane i użytkowane i naprawiane maszyny i urządzenia mechaniczne oraz narzędzia pomiarowe, skrawające i inne. Technicy mechanicy są zatrudniani w sferze produkcyjnej i usługowej, głównie na stanowiskach średniego nadzoru technicznego. Najczęściej są zatrudniani na stanowiskach związanych z: obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych, montażem maszyn, kontrolą techniczną, organizacją i nadzorowaniem prac, konserwacją i naprawą eksploatowanych maszyn.

Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii mechanicznej jest zawodem szerokoprofilowym umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia.

Poprawiony: środa, 27 kwietnia 2016 20:44