Home Archiwum
Z wizytą u pana Albina

Uczniowie klasy III LO podczas wycieczki dydaktycznej odwiedzili mieszkanie zasłużonego chojnickiego regionalisty Albina Makowskiego (1908-1982). W miejscu tym znajduje się obecnie oddział Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. A. Makowski gromadził swoje zbiory od 1926 roku.

Klasa III LO w Muzeum

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści muzealnika pana Marcina Synaka, a następnie pod jego kierunkiem zwiedziła poszczególne sale. Najwięcej uwagi uczniowie poświęcili kolekcji troistycznej, dziełom sztuki pomorskiej, białej broni oraz zbiorom numizmatycznym. W skład kolekcji troistycznej wchodzą eksponaty z powtarzającym się w różnych formach motywem trójkowym (złożonym z 3 elementów). Zbieranie takich okazów było jedną z pasji pana Albina. Michała Leszkę najbardziej zaintrygowała replika szesnastowiecznego hełmu (fot.).

W rycerskim hełmie

Trzeba przyznać, że wygląda w nim bardzo poważnie.
Polecamy uczniom innych klas naszego zespołu szkół to osobliwe muzeum, które mieści się w kamienicy przy ulicy Drzymały 5.

Kazimierz Jaruszewski

Poprawiony: poniedziałek, 22 kwietnia 2013 19:43