89-604 Chojnice;  ul. Koscierska 11;   tel./fax (052)397 30 72;  e-mail: sekretariat @ zsp1.chojnice.pl

top

Plan dojazdu

ARCHIWUM


Home Archiwum
Nauczyciel historii prawdziwej

Tegoroczni maturzyści, Andrzej Hołody i Kamil Hope z technikum informatycznego, uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie "Kamienie pamięci. Nauczyciele historii prawdziwej". Organizatorem konkursu był Instytut Pamięci Narodowej.
W przedsięwzięciu brało udział kilkuset uczniów z całego kraju. Andrzej i Kamil przygotowali opracowanie "Dr Jerzy Suczyński. Nauczyciel historii prawdziwej". Prace nad realizacją tego zadania trwały kilka miesięcy. Uczniowie dotarli do osób, które dobrze znały pana Jerzego; zebrali relacje, wykonali dokumentację fotograficzną, a nawet nakręcili dwa filmy.

Jednym z elementów pracy konkursowej było także przygotowanie ekspozycji tematycznej – możemy zapoznać się z nią w gablocie naprzeciw szatni. Opiekunem merytorycznym uczniów był Kazimierz Jaruszewski.
Postać dra Jerzego Suczyńskiego znana jest szczególnie rodzicom dzisiejszych uczniów. Ten nauczyciel kilku chojnickich szkół (m. in. LO im. Filomatów Chojnickich) należał do opozycji demokratycznej, wychowywał młodzież w duchu patriotycznym, był też pasjonatem nauki – autorem znakomitej biografii "Tadeusz Kutrzeba".
Postawa takich ludzi jak dr Suczyński, spoczywający na cmentarzu parafialnym w Chojnicach, może budzić szacunek również młodego pokolenia.Kazimierz Jaruszewski

Poprawiony: wtorek, 21 maja 2013 20:06
 

bottom
top

bottom

(c) 2009 ZSP nr 1  Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, ftp manager. Valid XHTML and CSS.