Home Archiwum
Między nami żeglarzami

Wielu uczniów ZSP nr 1 w Chojnicach uprawia sporty wodne; niektórzy są bądź byli zrzeszeni w ChKŻ lub LKS Charzykowy. Nasi wychowankowie są też mistrzami w żeglarstwie lodowym (w bojerach), np. Piotr Günther (absolwent technikum budowlanego w 2011 r.). Nie samymi zatem piłkarzami i lekkoatletami szkoła stoi... A o rozwój naszych sportowych pasji i nasze kochane zdrowie dbają przecież czujni nauczyciele wychowania fizycznego.

Komandor ChKŻ, pan Krzysztof Pestka, opowiada o ludziach współtworzących historię chojnicko-charzykowskich żagli.

Chojnice mają bogate tradycje żeglarskie: tu powstał w 1922 r. pierwszy w Polsce klub zrzeszający wodniaków. Malowniczo położone nad jeziorem Łukomie Charzykowy (siedziba klubu) stały się kolebką polskiego żeglarstwa śródlądowego. Początki i rozwój chojnicko-charzykowskiego ośrodka sportów wodnych i bojerów dokumentuje ekspozycja przygotowana w Muzeum Historyczno – Etnograficznym (w Bramie Człuchowskiej). Komisarzem wystawy, którą możemy oglądać do końca  sierpnia br., jest pani Anna Czapczyk.\

Mistrzyni wiązania żeglarskich węzłów

Udało się! Mistrzyni wiązania żeglarskich węzłów - Ania Lewińska z kl. I TB.

Dyrektor muzeum, pani Barbara Zagórska, zaprosiła naszych uczniów z klasy ITB do zapoznania się z tą wystawą i wysłuchania wykładu komandora ChKŻ, pana Krzysztofa Pestki. Komandor, prawdziwy ekspert w dziedzinie żeglowania i współautor monografii klubu, przybliżył młodzieży historię ruchu żeglarskiego i turystycznego nad Łukomiem, ale również mówił o umiejętnościach praktycznych. Doświadczony żeglarz uczył przyszłych budowlańców m. in. wiązania węzłów (fot.).

Pamiątki po Łucjanie Gierszewskim

Pamiątki (dokumenty, medale, zdjęcia etc.) związane z mistrzem Polski w bojerach Łucjanem Gierszewskim.

Niezwykła lekcja muzealna spełniła swoje edukacyjne zadanie. Uczniowie nie tylko poznali cząstkę regionalnych dziejów, ale też mogli zdobyć nowe, przydatne umiejętności.

Kazimierz Jaruszewski