89-604 Chojnice;  ul. Koscierska 11;   tel./fax (052)397 30 72;  e-mail: sekretariat @ zsp1.chojnice.pl

top

Plan dojazdu

ARCHIWUM


Home Archiwum
Między nami żeglarzami

Wielu uczniów ZSP nr 1 w Chojnicach uprawia sporty wodne; niektórzy są bądź byli zrzeszeni w ChKŻ lub LKS Charzykowy. Nasi wychowankowie są też mistrzami w żeglarstwie lodowym (w bojerach), np. Piotr Günther (absolwent technikum budowlanego w 2011 r.). Nie samymi zatem piłkarzami i lekkoatletami szkoła stoi... A o rozwój naszych sportowych pasji i nasze kochane zdrowie dbają przecież czujni nauczyciele wychowania fizycznego.

Komandor ChKŻ, pan Krzysztof Pestka, opowiada o ludziach współtworzących historię chojnicko-charzykowskich żagli.

Chojnice mają bogate tradycje żeglarskie: tu powstał w 1922 r. pierwszy w Polsce klub zrzeszający wodniaków. Malowniczo położone nad jeziorem Łukomie Charzykowy (siedziba klubu) stały się kolebką polskiego żeglarstwa śródlądowego. Początki i rozwój chojnicko-charzykowskiego ośrodka sportów wodnych i bojerów dokumentuje ekspozycja przygotowana w Muzeum Historyczno – Etnograficznym (w Bramie Człuchowskiej). Komisarzem wystawy, którą możemy oglądać do końca  sierpnia br., jest pani Anna Czapczyk.\

Mistrzyni wiązania żeglarskich węzłów

Udało się! Mistrzyni wiązania żeglarskich węzłów - Ania Lewińska z kl. I TB.

Dyrektor muzeum, pani Barbara Zagórska, zaprosiła naszych uczniów z klasy ITB do zapoznania się z tą wystawą i wysłuchania wykładu komandora ChKŻ, pana Krzysztofa Pestki. Komandor, prawdziwy ekspert w dziedzinie żeglowania i współautor monografii klubu, przybliżył młodzieży historię ruchu żeglarskiego i turystycznego nad Łukomiem, ale również mówił o umiejętnościach praktycznych. Doświadczony żeglarz uczył przyszłych budowlańców m. in. wiązania węzłów (fot.).

Pamiątki po Łucjanie Gierszewskim

Pamiątki (dokumenty, medale, zdjęcia etc.) związane z mistrzem Polski w bojerach Łucjanem Gierszewskim.

Niezwykła lekcja muzealna spełniła swoje edukacyjne zadanie. Uczniowie nie tylko poznali cząstkę regionalnych dziejów, ale też mogli zdobyć nowe, przydatne umiejętności.

Kazimierz Jaruszewski

 

bottom
top

bottom

(c) 2009 ZSP nr 1  Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, ftp manager. Valid XHTML and CSS.